Enerji Ekonomisi Derneği

Enerji Ekonomisi Derneği (EED), Türkiye’nin farklı üniversitelerinden enerji ekonomisi konularındaki çalışmalarıyla öne çıkan akademisyenlerin önderliğinde 15 Şubat 2005 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Akademik kökenli başlangıç yapısı uzun vadede sektörün her kesiminden üye çekilmek suretiyle genişletilerek EED’nin sektörün etkin bir sivil toplum örgütü olması hedeflenmiştir.

Uluslararası boyutta faaliyette bulunan EED, Türk enerji sektörünü dünya ile kucaklaştırmayı amaçlamaktadır. Enerji sektöründe karar verici mercilere ulaşmayı ve karar mekanizmalarında sinerji yaratmayı amaçlayan dernek, üyelerine aynı zamanda 100’ün üzerinde ülkede 4500’den fazla üyesi bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği (International Association for Energy Economics – IAEE) olanaklarından faydalanabilme imkanı da sağlamaktadır.

EED, 2007 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) Sekretaryası’na yapılan başvuru neticesinde dernek Taraflar Toplantıları’na katılmak üzere akredite edildi, Türkiye’den Araştırma Kuruluşları kategorisinde BMİDÇS’ye akredite olan ilk kuruluş oldu.

EED, 2008 yılında 31inci IAEE Uluslararası (Dünya) Konferansını İstanbul’da düzenledi. Bu etkinlik aynı zamanda Türkiye’nin ilk karbon-nötr etkinliği olarak tarihe geçti. 2008 konferansının teknik ve sosyal başarısı yıllarca konuşulurken Türkiye’nin yeni bir organizasyon kazanmasında önemli rol oynadı: EED, 2015 yılında 38. IAEE Uluslararası (Dünya) Konferansını Antalya’da düzenliyor.